Czy organizacje pozarządowe (NGO) mogą zatrudniać pracowników?
Na podstawie jakich umów można zatrudniać w NGO? Czy w organizacji pozarządowej można pracować na etat?

 

Organizacje pozarządowe działają non profit, czyli nie dla zysku – nie oznacza to jednak, że osoby w nich pracujące nie mogą być wynagradzane. Organizacje mogą zatrudniać pracowników tak samo jak instytucje publiczne czy firmy prywatne. Tak więc nie wszystkie osoby działające na rzecz organizacji to wolontariusze – w organizacjach pracują osoby zatrudnione na etat, umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

Zgodnie z wynikami badań Stowarzyszenia Klon/Jawor Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015 35% organizacji w Polsce posiada zespół stałych, regularnych pracowników, w tym 20% organizacji zatrudnia, przynajmniej jedną osobę, na podstawie umowy o pracę. W pozostałych 15% organizacji nikt nie jest zatrudniony na umowę o pracę, ale organizacja ma stałych, regularnych pracowników zatrudnionych na podstawie powtarzalnych umów zlecenie, umów o dzieło czy prowadzących własną działalność gospodarczą. 20% organizacji nie posiada stałego zespołu pracowników, ale od czasu do czasu zleca płatną pracę na podstawie umów cywilno-prawnych.

45% organizacji w żaden sposób nie płaci osobom w nich działającym za pracę na rzecz organizacji, te organizacje opierają się w 100% na wolontariacie. 

 W opracowaniu wyników badań "Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015" przeczytasz więcej o zatrudnieniu i pracownikach NGO oraz członkach i wolontariuszach w NGO .

Przeczytaj artykuły badawcze: Kto pracuje w NGO? Wykształcone kobiety w średnim wieku Na etat czy na „śmieciówkę” – jak zatrudniają organizacje?

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!