Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >
Jak pandemia wpłynęła na organizacje? Co utrudniało lub uniemożliwiało organizacjom działania podczas pandemii? Czy organizacje prowadzą działania zdalne?
66% organizacji ocenia, że w wyniku pandemii pogorszyła się ich sytuacja. Negatywne skutki pandemii COVID-19 najbardziej odczuły organizacje ze średnich miejscowości (pomiędzy 50 a 200 tys. mieszkańców i mieszkanek), a także takie, które opierają się wyłącznie na pracy społecznej, czyli nie mają płatnych pracowniczek i pracowników. Niemal co trzecia organizacja (29%) uznała, że pandemia nie zmieniła znacząco jej sytuacji.
50% organizacji w związku z pandemią zawiesiło istotną część działań na co najmniej na pół roku, a 38% organizacji w wyniku pandemii podjęło nowe działania, tj. takie, których organizacja nie prowadziła do tej pory.
Co utrudniało lub uniemożliwiało organizacjom działania podczas pandemii?
Organizacje zawieszały lub ograniczały swoje działania z różnych przyczyn. Najczęściej dlatego, że ich aktywności wymagały bezpośredniego kontaktu z odbiorcami, który w pandemii był utrudniony lub wręcz niemożliwy (37%). Co piąta fundacja czy stowarzyszenie (20%) deklarowała, że nie mogła działać przez powiązanie z funkcjonowaniem instytucji państwowych (np. szkół, przychodni, bibliotek), które na skutek pandemii również ograniczyły swoją aktywność. Część organizacji (16%) wskazywała też na to, że ich odbiorczynie i odbiorcy, przykładowo osoby chore czy starsze, były w grupach szczególnie narażonych na konsekwencje zachorowania na COVID-19. Czasami też fundacje i stowarzyszenia (9%) nie mogły funkcjonować przez utratę źródeł finansowania, stratę sponsorów i brak pieniędzy.
Dowiedz się więcej: Pod lupą ngo.pl: Rok w pandemii
Czy organizacje prowadzą działania zdalne?
Niemal połowa organizacji (49%) praktycznie żadnych działań nie prowadziła w trybie zdalnym pod koniec 2021, tj. przez internet lub telefon (choć mogły je prowadzić zdalnie na wcześniejszych etapach pandemii). Chodzi tu o działania skierowane „na zewnątrz”, do odbiorczyń i odbiorców działań organizacji, a nie o sposób pracy jej zespołu.
Jednak ta część sektora, która prowadziła swoje działania w trybie zdalnym w zdecydowanej większości (70%) nadal chce korzystać z takiego rozwiązania. Co piąta organizacja (23%) planuje prowadzić w przyszłości aktywności online w podobnym zakresie jak w czasie pandemii, a prawie połowa organizacji (47%) nadal chce działać zdalnie, lecz w trochę mniejszym stopniu niż w czasie pandemii.
Poznaj aktualne dane o sektorze społecznym: fakty, analizy i interpretacje. Pobierz bezpłatnie raport “Kondycja organizacji pozarządowych 2021” >>> kondycja.ngo.pl
Opracowanie na podstawie wyników badań Stowarzyszenia Klon/Jawor "Kondycja organizacji pozarządowych 2021”.