Jak organizacje kontaktują się z urzędami? Ile organizacji ubiega się o dotację od urzędów miast lub gmin? Ile organizacji bierze udział w konsultacjach?
83% organizacji utrzymuje kontakty z lokalnym urzędem miasta/gminy. Dla 32% są to kontakty częste i regularne.
Ścisłe relacje z lokalnym samorządem częściej utrzymują organizacje:
■ ze wsi i małych miast do 50 tys. mieszkańców,
■ z branż rozwoju lokalnego oraz sportu,
■ ze stażem działania ponad 15-letnim.
Na czym zazwyczaj polegają te relacje?
54% organizacji otrzymało dotację od lokalnego samorządu, ale ubiegało się o nią nieco więcej organizacji.
W 2017 roku 60% organizacji aplikowało o dotację od urzędu miasta lub gminy. Oznacza to, że – zgodnie z deklaracjami – 9 na 10 organizacji ubiegających się o dotację zakończyło te starania sukcesem. 38% organizacji nie podejmowało próby uzyskania dotacji od lokalnego samorządu.
Wskazuje to na zwiększenie – w porównaniu z 2015 rokiem – udziału organizacji aplikujących o dotację od samorządu szczebla gminnego. Trzy lata temu takie wsparcie finansowe próbowało uzyskać 52% organizacji, a 43% organizacji zakończyło te działania powodzeniem. Tym samym zwiększyła się skuteczność organizacji w aplikowaniu o środki samorządu lokalnego, ponieważ w 2015 roku na 10 aplikujących dotację otrzymywało 8 organizacji.
Ocena kontaktów NGO z samorządem lokalnym
Przedstawiciele organizacji są zadowoleni z ogólnego kształtu ich relacji z lokalnym samorządem – na szkolnej skali ocen wystawiają jej średnio „4+”. Oznacza to pewną poprawę w stosunku do oceny wystawionej w 2015 roku. Tak jak w latach ubiegłych, lepszą ocenę współpracy z lokalnym samorządem wystawiają organizacje mające z nim częste i regularne kontakty, otrzymujące od samorządu dotacje oraz realizujące z urzędem wspólne projekty.
Opracowanie na podstawie wyników badań Stowarzyszenia Klon/Jawor "Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce” z 2018 roku.