Fakty o NGO - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić Zacznij w 2024 r. zbierać 1,5 % podatku. Sprawdź jak >

Wolontariusze (działający dobrowolnie i bez wynagrodzenia) nie mogą działać na rzecz firm i przedsiębiorstw, ponieważ nie mogą wspierać prowadzenia działalności gospodarczej. Dotyczy to działalności gospodarczej  prowadzonej przez organizacje pozarządowe, a tym bardziej przez prywatne przedsiębiorstwa.

W tym kontekście warto podkreślić, że wolontariat nie jest stażem, który - pod pewnymi warunkami - może się odbywać w przedsiębiorstwie prywatnym. Warunki odbywania stażu są regulowane przez inne akty prawne.

Jeszcze innym zjawiskiem jest wolontariat pracowniczy, w przypadku którego odbiorcą wsparcia wolontariuszy są organizacje pozarządowe lub inne instytucje do tego uprawnione, a firma zachęca i wspomaga swoich pracowników, aby dobrowolnie w takie działania się zaangażowali.

Reklama

Masz pytanie?