Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Stowarzyszenia i fundacje! Macie pytania prawne, formalne, księgowe? Pomożemy je rozwiązać. Piszcie: info@ngo.pl i dzwońcie: 801 646 719 lub 22 828 91 21 (g. 9.00-13.00).

Czy organizacje mogą pobierać pieniądze od odbiorców działań?

Organizacje pozarządowe wiele działań prowadzą bez pieniędzy, społecznie, z pomocą wolontariuszy. Jednak są obszary aktywności, w których taki sposób funkcjonowania nie jest możliwy. Na przykład w przypadku specjalistycznych usług świadczonych przez organizacje (np. rehabilitacyjnych, medycznych, poradniczych i wielu innych), które wymagają często sprzętu i specjalistów. To wszystko kosztuje. Dlatego czasem organizacje decydują się na pobieranie opłaty.

Ta opłata często nie daje organizacji zysku, tylko pokrywa koszty. Nawet jeśli stowarzyszenie lub fundacja prowadzi działalność gospodarczą i zysk powstanie, to musi być przeznaczony na realizację celów statutowych, a więc na podjęcie działań służących realizacji misji, dla której organizacja powstała.

Reklama
Masz pytanie?
Poniedziałek-piątek 9:00-13:00
Do wypełnienia na stronie
Informatorium_ngo