Fakty o NGO - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Poradnik PDF o sprawozdaniu finansowym za rok 2023 Wiarygodne i aktualne źródło informacji. Sprawdź >

Czy organizacje mogą zatrudniać pracowników?

Organizacje pozarządowe działają non profit, czyli nie dla zysku – nie oznacza to jednak, że osoby w nich pracujące nie mogą być wynagradzane za swoją pracę. Organizacje mogą zatrudniać pracowników tak samo jak instytucje publiczne czy firmy prywatne. Tak więc nie wszystkie osoby działające na rzecz organizacji to wolontariusze – w organizacjach pracują osoby zatrudnione na etat, umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

Zgodnie z wynikami badań Stowarzyszenia Klon/Jawor Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015 35% organizacji w Polsce posiada zespół stałych, regularnych pracowników, w tym 20% organizacji zatrudnia, przynajmniej jedną osobę, na podstawie umowy o pracę. W pozostałych 15% organizacji nikt nie jest zatrudniony na umowę o pracę, ale organizacja ma stałych, regularnych pracowników zatrudnionych na podstawie powtarzalnych umów zlecenie, umów o dzieło czy prowadzących własną działalność gospodarczą. 20% organizacji nie posiada stałego zespołu pracowników, ale od czasu do czasu zleca płatną pracę na podstawie umów cywilno-prawnych.

45% organizacji w żaden sposób nie płaci osobom w nich działającym za pracę na rzecz organizacji, te organizacje opierają się w 100% na wolontariacie.

Reklama

Masz pytanie?