Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >
Dostęp organizacji pozarządowych do funduszy strukturalnych. Stowarzyszenie Klon/Jawor 2007
Spodziewano się, że wraz rozszerzeniem UE napływ nowych Funduszy Strukturalnych przełoży się na znaczącą poprawę instytucjonalnego potencjału organizacji pozarządowych, i że organizacje z miejsca staną się ważnym ogniwem w realizacji europejskiej polityki spójności. 2 lata po akcesji wiadomo już, że oczekiwania te były nazbyt optymistyczne. Jak wynika z ostatnich badań, sektor pozarządowy okazał się niemal całkowicie niezdolny do korzystania z Funduszy Strukturalnych – co nie znaczy, że niezdolne do tego okazały się wszystkie organizacje pozarządowe.
Powstaje pytanie, jaka była przyczyna tego zderzenia z rzeczywistością? Czy polski sektor po prostu nie dojrzał do tego żeby stać się realizatorem unijnych projektów? Czy może – przeciwnie – kryteria dostępu do unijnych funduszy nie zostały odpowiednio dostosowane do realiów działania polskich organizacji, służąc bardziej bezpieczeństwu instytucji zarządzających niż maksymalnej decentralizacji wdrażania programów unijnych? Do jakiego stopnia brak czynnego zainteresowania organizacji funduszami wynika z tych obiektywnych barier, do jakiego zaś z problemów innego typu – słabo rozwiniętej działalności organizacji w sferach objętych programowaniem, czynników świadomościowych, niewystarczającego dostępu do informacji na temat funduszy? Co należałoby zmienić, aby zwiększyć dostęp inicjatyw społecznych do europejskich środków? Czy w ogóle należy do tego dążyć?
Niniejszy raport dostarcza danych, które mają przysłużyć się debacie nad tymi zagadnieniami. Został on opracowany na zlecenie Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, jako część szerszego przedsięwzięcia, zmierzającego do opisania obecnego poziomu wykorzystania przez organizacje pozarządowe Funduszy Strukturalnych. Jego celem jest omówienie najnowszych wyników badań sektora organizacji pozarządowych w Polsce pod kątem następujących pytań:
• Jaka część sektora pozarządowego spełnia brzegowe warunki ubiegania się o Fundusze Strukturalne?
• Jakie jest znaczenie poszczególnych warunków brzegowych z punktu widzenia dostępu organizacji do Funduszy Strukturalnych?
• Jaka część spośród organizacji spełniających podstawowe warunki dostępu do funduszy ubiegało się o ich pozyskanie do połowy 2006?
• Jakie bariery decydują o braku zainteresowania funduszami ze strony organizacji, które nie ubiegały się o ich pozyskanie, a spełniały podstawowe warunki brzegowe dostępu do funduszy?
• Jakie są „miękkie” czynniki (a więc czynniki inne niż jasno określone wymagania wobec aplikujących) zwiększające prawdopodobieństwo/gotowość aplikowania o Fundusze Strukturalne, i jakie czynniki (poza narzuconymi odgórnie) zwiększają szanse na sukces organizacji aplikujących?
Raport na podstawie wyników badania stowarzyszenia Klon/Jawor „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2006”.
Raport dostępny jedyne w wersji papierowej w siedzibie Stowarzyszenia Klon/Jawor.