Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >
Ekonomizacja organizacji pozarządowych. Możliwość czy konieczność. Stowarzyszenie Klon/Jawor 2008
Prezentowany tu raport dotyczy procesu swoistej migracji tradycyjnie rozumianych organizacji non profit w kierunku działań ekonomicznych. Chodzi mianowicie o takie działania, w których istotne znaczenie mają zysk i uczestnictwo w rynku…
"Ekonomizacja organizacji pozarządowych. Możliwość czy konieczność" Jan Jakub Wygnański, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2008
"Prezentowany tu raport dotyczy procesu swoistej migracji tradycyjnie rozumianych organizacji non profit w kierunku działań ekonomicznych. Chodzi mianowicie o takie działania, w których istotne znaczenie mają zysk i uczestnictwo w rynku. Zysk ten może mieć ograniczony charakter zarówno co do wielkości, jak i sposobu dystrybucji (w niektórych sytuacjach może wręcz nie pojawiać się w ogóle). W każdym razie chodzi jednak o sytuacje, w których mamy do czynienia z przychodem generowanym na podstawie sprzedaży (bezpośredniej lub pośredniej) dóbr i usług. W tym wypadku organizacje występują zatem w innej roli niż redystrybucyjna (chodzi zarówno o transfery środków publicznych, jak i filantropijnych). Jest to proces złożony. Wśród wielu problemów, z którymi mamy w związku z nim do czynienia, są te dotyczące fundamentalnego napięcia (według niektórych – sprzeczności) między sytuacją organizacji non profit oraz for profit, różnic kultury organizacyjnej instytucji misyjnych i komercyjnych, barier prawnych towarzyszących tego rodzaju migracjom czy społecznego wizerunku organizacji, które opuszczając bezpieczny, jednoznaczny tradycyjny filantropijny charakter działań, napotykają na szereg kwestii dotyczących swej tożsamości.
Opisany wyżej proces nazywam w uproszczeniu ekonomizacją działań organizacji pozarządowych. Używam pojęcia ekonomizowanie, a nie po prostu działalność gospodarcza, gdyż jak spróbuję to pokazać, ta ostatnia stanowi w istocie tylko jedną z form ekonomizacji. Niniejszy raport nie koncentruje się wyłącznie na organizacjach, które obecnie prowadzą taką działalność,
ale także na tych, które zamierzają ją prowadzić (pytanie, w jakich okolicznościach), oraz na tych, które nie mają jej w planach czy wręcz wykluczają jej podjęcie w przyszłości. Raport składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter edukacyjno-teoretyczny, druga stanowi podsumowanie wyników badań empirycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor." (ze wstępu)