Używasz nowego ngo.pl Widzisz błąd lub chcesz się podzielić z nami swoją opinią? Pisz na adres redakcja@portal.ngo.pl

Festyny, dni miasta, jarmarki, czyli współczesne święta polskie. Raport z badań

27 listopada 2017

Stowarzyszenie Klon/Jawor podjęło temat jednej z głównych aktywności stowarzyszeń i fundacji zajmujących się kulturą – organizacji świąt lokalnych. Opublikowany raport stanowi szeroką analizę tego zagadnienia, prezentując zarówno perspektywę organizatorów (NGO i JST), jak i uczestników.

Reklama

Zgodnie z wynikami badań kondycji organizacji pozarządowych, które regularnie prowadzi Stowarzyszenie Klon/Jawor, organizowanie świąt lokalnych jest jedną z najpopularniejszych form aktywności organizacji kulturalnych. 61% stowarzyszeń i fundacji działających w polu kultury jako obszar swojej działalności wymienia organizację lokalnych wydarzeń kulturalnych, takich jak festyny, festiwale czy dni miejscowości. Niemal połowa organizacji kulturalnych (46%) organizowała festyny lub dni miejscowości w ciągu ostatnich dwóch lat.

Organizowanie świąt to działanie, które często i chętnie podejmują także samorządy lokalne. Zazwyczaj to one inicjują obchody dni miejscowości, a do ich organizacji włączają parterów społecznych, jakimi są organizacje pozarządowe.

Raport podsumowuje wiedzę na temat specyficznego obszaru aktywności podmiotów trzeciego sektora, jakim jest organizowanie świąt lokalnych, a także praktyki współpracy NGO z samorządami i instytucjami publicznymi w tym zakresie. Przedmiotem publikacji jest także opisanie i usystematyzowanie różnorodności świąt lokalnych, a także funkcji, jakie jarmarki i festyny mogą pełnić w lokalnej społeczności.

Dane i wnioski opisane w raporcie stanowią podsumowanie badań prowadzonych w ramach projektu „W poszukiwaniu kulturotwórczego potencjału świąt lokalnych”, realizowanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor od kwietnia 2016 roku do marca roku 2017. Badania miały charakter ilościowo-jakościowy. W ramach części ilościowej przeprowadzono reprezentatywne badania organizacji pozarządowych, urzędów miast i gmin, oraz Polek i Polaków. Komponent jakościowy stanowiło badanie 35 różnorodnych świąt lokalnych, ich organizatorów oraz uczestników.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu „Festyny, dni miasta, jarmarki, czyli współczesne święta polskie”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.