Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >
W 2018 roku w Polsce zarejestrowanych było 117 tys. stowarzyszeń i 26 tys. fundacji. Przyglądając się ich aktywności, często trudno je od siebie odróżnić.
W świetle prawa, ujmując sprawę najprościej, można powiedzieć, że stowarzyszenia urzeczywistniają działania wspólnotowe oparte o demokratyczne zarządzanie. Fundacje mają za zadanie finansowanie działań służących dobru społecznemu, a ich cel określa fundator lub fundatorka. Takie ujęcie wyraźnie pokazuje kluczową różnicę między tymi formami prawnymi – stowarzyszenia to ludzie, a fundacje to majątek. A zatem, z prawnego punktu widzenia, mają różne cele i przyświecają im odmienne założenia.
Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której, z jednej strony, wbrew duchowi prawa zacierają się różnice w praktyce funkcjonowania stowarzyszeń i fundacji. Z drugiej dostrzegamy inne, niewynikające wprost z przepisów, wymiary różnicujące omawiane formy prawne, np. poziom angażowania wolontariuszy i wolontariuszek, źródła finansowania, wielkość budżetu. Wyraźnie widać też, że wyodrębnił się „polski model fundacji”, odmienny od modelu fundacji działających w USA czy Europie Zachodniej.
O czym przeczytasz w opracowaniu?
W sześciu obszarach dotyczących funkcjonowania stowarzyszeń i fundacji przedstawiamy, co mówi nam o nich prawo i co mówi praktyka. Te obszary to: powstawanie organizacji, zarządzanie nią, kapitał ludzki, finanse, majątek oraz działalność ekonomiczna.
W opracowaniu znajdziesz: dane, opinie ekspertów i ekspertek oraz propozycje możliwych zmian dotyczących
- zmian praktyki (interpretacji) prawa,
- edukacji obywatelskiej,
- "polskiego modelu fundacji",
- kolejnych ułatwień w zakładaniu stowarzyszeń.
Swoimi opiniami podzielili się:
Karolina Goś-Wójcicka (Główny Urząd Statystyczny), Julia Kluczyńska (Forum Darczyńców), Aneta Krawczyk (Federacja Organizacji Pozarządowych Centrum Szpitalna), Rafał Kowalski (portal ngo.pl), Anna Kuć (portal ngo.pl), Radosław Podogrocki (Departament Społeczeństwa Obywatelskiego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), Agnieszka Rymsza (Departament Społeczeństwa Obywatelskiego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), Przemysław Żak (Fundacja Stańczyka).
Materiał powstał w ramach projektu „Kurs na użyteczność: nowa strategia badań Stowarzyszenia Klon/Jawor”, sfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.