Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >
Pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła nasze codzienne funkcjonowanie. Kolejne restrykcje wprowadzane przez władze państwowe oznaczały zamknięcie nas w domach, zredukowanie kontaktów społecznych, przeniesienie ogromnej części aktywności zawodowej i prywatnej do internetu, zamrożenie wielu dotychczasowych działań.
Zmiany te dotknęły chyba każdego obszaru naszego życia, oczywiście objęły także funkcjonowanie organizacji pozarządowych. W jaki sposób? Dowiecie się z raportu podsumowującego wyniki badania “Organizacje pozarządowe wobec pandemii”.
700 organizacji wzięło udział w badaniu i podzieliło się z nami swoimi doświadczeniami w mierzeniu się z konsekwencjami pandemii i prawnych obostrzeń wprowadzonych w jej wyniku.
Potrzebujemy nadziei. Serio, chyba największy problem mamy z wiarą, że nasze działania będą miały sens (i odbiorców) po zakończeniu kryzysu. Nasi pracownicy mocno odczuwają skutki psychiczne przedłużającej się niepewności.
Jaki obraz wpływu pandemii koronawirusa na NGO wyłania się z badań?
- Większość organizacji starają się prowadzić swoje działania, choć część obostrzenia związane z pandemią zmuszają do zawieszenia aktywności
- Zawieszenie wszystkich lub większości dotychczasowych działań dotyka najczęściej organizacji sportowych (80%) i kulturalnych (73%)
- Co druga organizacja dostrzega swoją rolę w aktywnym działaniu na rzecz niwelowania skutków pandemii
- Większość organizacji chce wykorzystywać nowe technologie aby działać i utrzymywać kontakt z odbiorcami
- Organizacje boją się, że w wyniku pandemii nie będą mogły wspierać swoich odbiorców
- Organizacje potrzebują wsparcia finansowego, poluźnienia wymogów formalnych, a także dostępu do informacji
- Główne potrzeby organizacji to: wsparcie finansowe, elastyczność grantodawców i wiarygodne informacje od rządu i samorządów
Poza wynikami badania w raporcie znalazły się też komentarze ekspertów i ekspertek, którzy dzielą się swoim refleksjami i sposobem rozumienia wyników badania. Ich wypowiedzi pozwalają umieścić dane z badania w szerszym kontekście, a także wzbogacają je o subiektywną perspektywę osób, które od lat uważnie obserwują rozwój sektora pozarządowego.
Mamy nadzieję, że ten raport dostarczy potrzebnych informacji o sytuacji organizacji pozarządowych w Polsce i będzie użytecznym narzędziem w projektowaniu skutecznego wsparcia dla trzeciego sektora w tej trudnej rzeczywistości. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że to dopiero pierwsza i wstępna diagnoza, która wymaga pogłębienia, a także powtórnej weryfikacji wraz ze stopniowym powrotem do normalności (bez względu na to, ile wspólnego będzie ona miała z normalnością sprzed pandemii).
Zapraszamy do lektury!
Beata Charycka, Marta Gumkowska
badaczki Stowarzyszenia Klon/Jawor
Autorem badania i raportu jest Stowarzyszenie Klon/Jawor.