Jak prowadzić księgowość stowarzyszeń i fundacji Poznaj specyfikę księgowości organizacji z kursem eduNGO. Sprawdź >
Partycypacja publiczna. O uczestnictwie obywateli w życiu wspólnoty lokalnej, ISP 2011
Publikacja składająca się z dwóch różnych części. W pierwszej z nich odnaleźć można teksty poświęcone różnym płaszczyznom refleksji nad partycypacją - z pogranicza filozofii, socjologii czy politologii. W drugiej części dokonano próby definiowania zjawiska partycypacji publicznej wraz z przedstawieniem realnych przykładów działań prowadzonych metodami partycypacyjnymi.
"Część pierwsza publikacji ukazuje najszerszą perspektywę dyskusji o partycypacji w rozmaitych sferach refleksji: od filozoficznej, przez socjologiczną, politologiczną, po historiozoficzną. Jest to więc szczególny wybór określonych propozycji – niewątpliwie jednych z wielu – spojrzenia na zjawisko partycypacji, poszukiwania jej źródeł w myśli filozoficznej, odnajdywania jej historycznych przejawów w organizacji społeczeństw i społeczności, wskazywaniawspółczesnych szans rozwoju związanych z upowszechnianiem się nowych technologii informacyjnych. Jest to także propozycja polemiki i rewidowania upowszechnionych sposobów pojmowania zjawiska partycypacji.
Teksty zebrane w części drugiej są wyraźnie osadzone we wspólnych ramach teoretycznych. Zostały one skonstruowane zarówno przez wyłożenie określonego sposobu rozumienia i definiowania partycypacji publicznej, jak i przez przedstawienie propozycji budowania modeli partycypacji, czyli próby opisania samego zjawiska i jego rozmaitych form (odmian, wymiarów). Czytelnik znajdzie tutaj także opracowania „egzemplifikacyjne”, prezentujące partycypację publiczną w działaniu, ilustrujące sytuacje i procesy partycypacyjnego podejmowania i (lub) wdrażania decyzji publicznych właśnie w ujęciu przedstawionych modeli partycypacji."