Jak wypełnić wniosek o dotację od administracji? Mamy dla Ciebie praktyczny PDF. Sprawdź >
W ostatnim roku tylko 13,2% czyli ok. 3,96 mln dorosłych Polaków poświęciło swój czas na bezpłatną pracę na rzecz innych. To niemal 9 punktów procentowych mniej niż w 2006 roku - wynika z najnowszego raportu "Wolontariat, filantropia i 1%" stworzonego w oparciu o badania z listopada 2007 przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor i Centrum Wolontariatu.
Autorki raportu przyczyn słabnącego zaangażowania społecznego Polaków szukają w intensywnych procesach migracyjnych i poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Szczególnie dotyczy to osób młodych, dla których dotychczas wolontariat był sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego, a obecnie ich możliwości w tym zakresie znacznie się zwiększyły.
W raporcie analizowane są motywacje wolontariuszy i darczyńców, ich profil społeczno-demograficzny. Autorki pokazują też szersze tło aktywności Polaków omawiają np. różne formy aktywności obywatelskiej (podpisywanie petycji, udział w manifestacjach), ogólną gotowość do niesienia pomocy innym, kwestię niskiego zaufania społecznego w Polsce na tle Europy, przedstawiają też wizerunek organizacji pozarządowych, które wciąż nie cieszą się zbytnią przychylnością Polaków.
Z raportu wynika też, że systematycznie wzrasta liczba osób, które przekazują 1% swojego podatku Organizacjom Pożytku Publicznego. W 2007 roku było to 6,7% (w 2004 – 0,34%, w 2005 – 2,88%, w 2006 – 4,85) jak pokazują dane Ministerstwa Finansów. Co czwarty Polak planuje przekazać swój 1% OPP, co trzeci jest zdecydowany tego nie robić, a co trzeci jeszcze nie wyrobił sobie w tej sprawie opinii. Mimo, że w ciągu ostatnich 4 lat kwota przekazana ta drogą organizacjom wzrosła dziesięciokrotnie, to w porównaniu do innych krajów, które wprowadziły podobne rozwiązanie, są to wciąż wyniki niezadowalające.