Jak prowadzić księgowość stowarzyszeń i fundacji Poznaj specyfikę księgowości organizacji z kursem eduNGO. Sprawdź >
Przedstawiamy raport dotyczący współpracy wybranych jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Głównym celem analizy była odpowiedź na pytanie - czy edukacja jest ważnym wątkiem we współpracy samorządów z NGO, czy dokumenty regulujące te kwestie dają faktycznie przestrzeń do realizacji działań w tym zakresie oraz jakie środki finansowe są przeznaczane na te działania.
Jakie samorządy zostały objęte badaniem?
W badaniu zostało uwzględnionych 25 jednostek samorządu terytorialnego (5 gmin wiejskich, 5 gmin miejsko-wiejskich do 15 tys. mieszkańców, 5 gmin miejskich liczących od 30 do 50 tys. mieszkańców, 5 gmin miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców i 5 powiatów ziemskich). W grupie badanych jednostek samorządu terytorialnego uwzględniono reprezentację wszystkich województw.
Jakie kwestie zostały uwzględnione w raporcie?
Na wstępie przeanalizowano kwestie związane z dostępem do informacji publicznej, następnie dokonano analizy programów współpracy samorządu z organizacjami i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Kolejna część raportu dotyczy szczegółowego sposobu konsultowania z radami pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego i innych uchwał w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji. Następnie przeanalizowano wymiar finansowy współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi i szczegółowo wydatki na oświatę i edukację.